Z powodu dużej ilości zamówień, możliwe są opóźnienia w dostawie paczek. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

close

Jak dbać o włosy średnioporowate? Krótki przewodnik po pielęgnacji

19.01.2023 Uroda

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak dbać o włosy średnioporowate? Te, które łączą cechy włosów wysoko i niskoporowatych. Te, które bywają przesuszone, łamliwe lub brakuje im blasku, a jednocześnie są podatne na stylizacje. Nie? W takim razie skorzystaj z naszego poradnika i sprawdź, czym się charakteryzują włosy średnioporowate i jak o nie dbać, by przywrócić im miękkość, elastyczność i gładkość.

Charakterystyka włosów średnioporowatych

Włosy o średniej porowatości to te, które bywają przesuszone i pozbawione blasku. Brakuje im gładkości, są matowe i mogą się puszyć. Jeśli masz włosy średnioporowate, z pewnością wiesz, że mają one skłonność do elektryzowania się, często się łamią, kruszą, a ich końcówki rozdwajają.

Włosy średnioporowate są wrażliwe na dotyk i bardzo delikatne. Ich rozczesywanie może być kłopotliwe. Łatwo też tracą cząstki wody i keratyny, przez co zwykle są matowe, pozbawione blasku, wręcz szorstkie w dotyku. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji włosów średnioporowatych łatwo przywrócić im dobrą kondycję.

Jak wyglądają włosy średnioporowate?

Porowatość włosów wiąże się z odchyleniem łusek od łodygi włosa. W przypadku włosów średnioporowatych łuski są nieznacznie odchylone. A to sprawia, że kosmyki nie sprawiają większych problemów pielęgnacyjnych czy stylizacyjnych, choć bywają bardzo kapryśne. Nie wybaczają nawet najmniejszych błędów pielęgnacyjnych i łatwo pogorszyć ich stan.

Włosy średnioporowate mają skłonność do osłabienia. Mogą więc wypadać lub rosnąć powoli. Do tego są zazwyczaj cienkie, delikatne i nie mają naturalnej ochrony. A jeśli do tego dochodzi zaburzona równowaga skóry głowy, takie włosy mocno się przetłuszczają, tracą objętość, gęstość i mają skłonność do łupieżu. Zatem pielęgnacja włosów o średniej porowatości wcale nie jest taka łatwa, jakby się wydawało.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Przy włosach średnioporowatych najważniejsze są systematyczność i uważność. Ten typ kosmyków wymaga bowiem wzmocnienia i głębokiego odżywienia, a także rekonstrukcji uszkodzeń, na przykład rozdwojonych końcówek.

Choć włosy średnioporowate mają cechy nisko- i wysokoporowatych, to wymagają one zupełnie innego rodzaju pielęgnacji. Na przykład inaczej niż w przypadku włosów wysokoporowatych potrzebują one lekkich kosmetyków, które nie będą obciążały łodyg, a jednocześnie będą odżywiały mocno rozchylone łuski. Najlepiej w tej roli sprawdzą się delikatne mgiełki, hydrolaty oraz odżywki w sprayu. Świetny też będzie olejek rycynowy, który wzmacnia włosy, wygładza je i zapobiega puszeniu oraz rozdwajaniu końcówek. Dzięki niemu kosmyki staną się też gładsze i bardziej sprężyste. Olejku rycynowego możesz używać nawet kilka razy w tygodniu.

Mycie włosów średnioporowatych

Jeśli chcesz prawidłowo zadbać o włosy o średniej porowatości, przede wszystkim zacznij od zmian nawyków związanych z ich myciem. Na początek wybierz odpowiedni szampon, który oczyści skórę głowy, a włosy po prostu nawilży. Pamiętaj jednak, że mycie włosów to tak naprawdę oczyszczanie skalpu. Skup się więc na masowaniu skóry głowy, a nie pocieraniu włosów na całej długości. Jak prawidłowo myć włosy średnioporowate?

Po pierwsze szampon rozcieńcz z odrobiną wody, a następnie nałóż go na czubek głowy. Rozmasuj, oczyszczając skalp. Powstałej pianie pozwól swobodnie spływać po kosmykach. W ten sposób nie podrażnisz i tak już delikatnych i rozchylonych łusek włosów.

Jak często myć włosy średnioporowate?

Oczyszczanie włosów z nadmiaru sebum, kurzu, brudu oraz pozostałości kosmetyków do stylizacji to bardzo ważny element codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Nie ma jednak potrzeby, byś codziennie myła włosy, jeśli zachowują one świeżość przez kilka dni. Częste mycie i pocieranie to z pewnością nie jest to, co lubią włosy średnioporowate. Tego rodzaju kosmykom w zupełności wystarczą 2-3 kąpiele w tygodniu.

Ile schną włosy średnioporowate?

Kosmyki o średniej porowatości schną bardzo długo. Ich porowatość sprawia, że różnie reagują na czynniki zewnętrzne. Mogą być dość gładkie, a jednocześnie się puszyć czy plątać. Średnioporowate włosy schną od 1,5 nawet do 3 godzin w zależności od tego, w jakich warunkach je suszysz.

Olejowanie włosów średnioporowatych — jak zrobić to dobrze?

Z olejowaniem włosów średnioporowatych trzeba uważać, by ich niepotrzebnie nie przeciążyć. Kosmyki lubią oleje, które domykają łuski włosów i zawierają kwasy omega o średniej wielkości cząsteczek. Na przykład olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów czy olej arganowy.

Do olejowania włosów średnioporowatych używaj lekko podgrzanego kosmetyku. Odrobinę oleju, który pokochały Twoje kosmyki - 2-3 łyżki w zupełności wystarczą — podgrzej najlepiej w kąpieli wodnej. Następnie rozprowadź kosmetyk, używając pędzelka do aplikacji farby. Oleju nie nakładaj na skórę głowy ani u nasady włosów. Jednak staraj się zrobić to na całej długości pasm. Olej pozostaw na włosach na minimum godzinę, najlepiej pod foliowym czepkiem i ręcznikiem, a następnie zmyj go przy pomocy produktów emulgujących, np. odżywki do włosów. Dopiero potem użyj szamponu. A dla jeszcze lepszego wzmocnienia kondycji włosów, po umyciu nałóż jeszcze na kilka minut odżywkę regenerującą.

Jak często olejować włosy średnioporowate?

Podobnie jak w przypadki włosów niskoporowatych, tak i tutaj niewskazane jest nadmierne przeciążenie kosmetykami. Dlatego 1-2 zabiegi olejowania w tygodniu w zupełności Ci wystarczą. Kluczem do powodzenia pielęgnacji jest odpowiedni wybór oleju. Duża zawartość kwasów tłuszczowych wygładza włosy, a witamin i minerałów wzmacnia i odżywia. Pamiętaj też, że naturalne oleje do włosów średnioporowatych zawierają filtry przeciwsłoneczne, które ochronią kosmyki przed uszkodzeniami i przedwczesnym starzeniem.

Zatem jakie oleje do średnioporowatych włosów wybrać?

  • olej z pestek śliwki,

  • olej rzepakowy,

  • olej z pestek winogron,

  • olej z pestek moreli,

  • olej z nasion baobabu,

  • olej rycynowy,

  • olej arganowy,

  • olej kokosowy.

I jeszcze jedno, olejowanie wykonuj zawsze przed myciem włosów, na przykład na noc. Wówczas kosmetyk możesz nakładać na suche kosmyki. To nie tylko wzmocni ich kondycję, ale również ochroni kosmyki przed utratą wilgoci i działaniem czynników zewnętrznych. Smarując włosy na noc olejem, najlepiej zabezpieczysz je, spinając kosmyki w luźny warkocz.

Kosmetyki do włosów średnioporowatych

Mycie, nawilżanie i regeneracja są kluczowe dla dobrej kondycji włosów średnioporowatych. Ale to wszystko nie będzie możliwe bez odpowiednio dobranych kosmetyków. Właściwa pielęgnacja zakłada bowiem równowagę skóry głowy oraz odpowiednie odżywienie kosmyków. Stosuj więc odpowiednie kosmetyki przeznaczone do poszczególnych typów włosów. Najlepiej by były to produkty wysokiej jakości. Możesz sięgać również po kosmetyki przeznaczone do włosów o niskiej porowatości, gdyż ten typ włosów także lubi produkty o małych cząsteczkach, np. z kwasem hialuronowym. Unikaj jednak preparatów do pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości. Zawierają one bowiem substancje, które z łatwością obciążają średnioporowate włosy, niszcząc tym samym ich strukturę.

Szampony oczyszczające czy nawilżające?

Włosy średnioporowate lubią szampony, które z jednej strony dobrze oczyszczają, a z drugiej nawilżają skórę głowy i kosmyki. Świetnym wyborem będą delikatne szampony micelerane. Nie podrażniają one skalpu, a malutkie cząsteczki w nich zawarte (micele) przyciągają zanieczyszczenia jak magnes. Do tego typu włosów doskonałym wyborem będzie też szampon w piance. Lekki, odżywczy. Wygładzi włosy, sprawi, że będą miękkie i sypkie.

Najważniejszy jednak przy wyborze szamponu jest jego skład. Unikaj kosmetyków zawierających silne detergenty takie jak SLS i SLES, alkohol czy inne drażniące i wysuszające substancje. Dla Ciebie niewskazane są też szampony silikonowe, gdyż mogą one przyspieszyć przesuszanie się kosmyków.

Odżywki, maski i oleje do włosów średnioporowatych

Umyte włosy watro odpowiednio odżywić i nawilżyć. W tej roli sprawdzą się najlepiej odżywki i maski do włosów. Przede wszystkim powinny to być lekkie kosmetyki, które nie pozostawiają tłustego filmu. Odżywki powinny zawierać hukamenty o działaniu nawilżającym oraz sporą ilość emolientów. Obie substancje wiążą się z budulcem włosa, zapewniając kosmykom głębokie nawilżenie i ochronę.

Najlepiej jednak zadbać o zachowanie równowagi PEH. Na czym ona polega? To odpowiednia, zbilansowana pielęgnacja. Polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości protein (P), emolientów (E) i humentaktów (H). Dzięki temu kosmyki będą mocne, lśniące i odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

W odżywkach do włosów średnioporowatych szukaj takich substancji, jak: hydrolizowana keratyna, proteiny ryżowe, jedwab, proteiny pszenicy, proteiny owsa lub mleczne, a także kwas hialuronowy, kwas moczowy, betaina, pentenol, gliceryna, fruktoza, a także oleje: z pestek śliwek, moreli czy winogron. Uważaj jednak z nadmiarem emolientów. Średnioporowate włosy nie lubią mocnych substancji, takich jak lanolina, parafina czy wosk.

Raz w tygodniu sięgnij po mocno nawilżający produkt w postaci maski. Najlepiej, by również zawierała ona hydrolizowną keratynę, proteiny, jedwab, kwas hialuronowy czy pantenol. Im bogatszy skład maski, tym lepiej. Pamiętaj jednak, by kosmetyk zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Włosy średnioporowate — podsumowanie

Teraz już wiesz, jak dbać o włosy średnioporowate. Umiesz dobrać do nich odpowiednie kosmetyki oraz wiesz, jakie zabiegi pielęgnacyjne pomogą przywrócić im blask. Pamiętaj jeszcze, żeby po zabiegach odżywiających, stosować domowe płukanki. Świetne będą te wykonane z octu malinowego lub jabłkowego. Domykają łuski, wygładzają kosmyki i sprawiają, że odzyskują one swój naturalny blask. A do tego dbają o odpowiednie pH skóry głowy.

Jak wzmocnić włosy, czyli sprawdzone sposoby na zniszczone, farbowane i osłabione kosmyki. Poznaj je wszystkie!
Maska do włosów — co to za kosmetyk i jak go stosować? Poznaj najważniejsz

Polecane produkty

Dbamy o Twoją prywatność

Wykorzystujemy pliki cookie („ciasteczka”) do celów analitycznych, a także by dostosować stronę do Twoich preferencji. Dzięki nim możemy wyświetlać reklamy, które będą  odpowiadać Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Możesz zaakceptować wszystkie ciasteczka, klikając „Zaakceptuj wszystkie”. Jeśli chcesz samemu skonfigurować pliki cookie, naciśnij „Zarządzaj cookies”. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Pliki cookie konieczne do prawidłowego funkcjonowania strony. Nie można ich wyłączyć.
Pliki cookie dotyczące Twoich ustawień, np. wybranego przez Ciebie języka.
Pliki cookie, które gromadzą informacje na temat zachowań na stronie.
Pliki cookie, które umożliwiają wyświetlanie istotnych i interesujących z punktu widzenia użytkownika reklam.
Pliki cookie, które nie zostały jeszcze sklasyfikowane.