Kiedy w lustrze dostrzegasz pierwszy siwy włos, najpierw jest szok i niedowierzanie. A później chwila zastanowienia: ale jak to? Skąd u mnie siwe włosy i co z nimi teraz zrobić?
Jeszcze jakiś czas temu srebrne skronie u kobiety były powodem do niepokoju, może nawet wstydu. Panie chowały oznaki dojrzałości. Dzisiaj coraz mniej kobiet chce ukryć siwe włosy. Wolą się z nimi obnosić i eksponować to, czego są dowodem, mianowicie swoją dojrzałość i mądrość życiową. Czy warto się obawiać siwych włosów i jak o nie dbać? Zobacz!
Siwe włosy różnią się od naturalnych nie tylko kolorem, ale przede wszystkim strukturą. Są szorstkie, mniej przyjemne w dotyku i mają nierówną powierzchnię. Są też sztywne i brakuje im lekkości. Mogłabyś je opisać jako sterczące druty. Dlaczego się tak dzieje?
Siwe włosy są sztywne, ponieważ w ich strukturze brakuje komórek powodujących wzrost włosów — keratynocytów. A to oznacza, że pojedynczy siwy włos jest w środku po prostu pusty. Dlaczego się tak dzieje? Nie do końca wiadomo. Posiadanie siwych włosów często uwarunkowane jest genetycznie. A to niestety oznacza, że co byś nie robiła, nie jesteś w stanie powstrzymać siwienia włosów.
Przyczyna siwienia włosów jest prozaiczna — starzenie się organizmu. Jest tak samo naturalne, jak pojawianie się z wiekiem zmarszczek. Z tą jednak różnicą, że włosy stopniowo tracą pigment. Co ciekawe, proces siwienia włosów nie przebiega jednakowo u wszystkich osób. Jedni siwiznę noszą już w wieku trzydziestu lat, inni cieszą się naturalnym kolorem włosów do późnego wieku dojrzałego. Wszystko zależy od cyklu życia włosa oraz tempa ich wzrostu.
Co ciekawe, panowie z reguły szybciej siwieją niż panie i w zupełnie innych miejscach. U mężczyzn siwe włosy pojawiają się zwykle na skroniach, u pań na linii włosów. Siwizna kocha też ciemne włosy. Chociaż nie jest to regułą i pierwsze siwe włosy wcale nie są domeną trzydziestolatek z czarnymi czy brązowymi puklami. Możesz je u siebie zauważyć we wczesnym wieku, nawet gdy jesteś naturalną blondynką. Naturalnie jednak nie będą one tak mocno rzucały się w oczy, jak u brunetek.
A czy wiesz, że kolor włosów może się zmienić jeszcze przed dwudziestką? To przedwczesne siwienie włosów, które może być spowodowane chorobami autoimmunologicznymi, niedoborami witamin i minerałów, złymi nawykami pielęgnacyjnymi, a nawet stresem oksydacyjnym. Na ten ostatni niemały wpływ mają stres, alkohol, tytoń, a nawet zła dieta.
Niestety nie. Nie da się przywrócić naturalnego koloru siwym włosom. I nie prawdą jest, że stosowanie odpowiednich szamponów zapobiegnie siwieniu. One mogą jedynie pomóc ukryć srebrny odcień kosmyków. Nie są jednak w stanie wpłynąć na produkcję melaniny odpowiedzialnej za zmianę koloru kosmyków. Włosy siwieją, ponieważ w całym organizmie zachodzą zmiany starzeniowe. Nie da się tego zatrzymać, ale spowolnienie procesu siwienia jest możliwe.
Ważna jest jednak odpowiednia pielęgnacja siwych włosów. Taka, która pomoże zachować im zdrowy wygląd, gdy zdecydujesz się na naturalny kolor włosów. Składać ma się ona zarówno z domowych zabiegów wzmacniających kondycję kosmyków, jak i z odpowiedniej diety. Włączenie do jadłospisu różnych orzechów, zdrowych tłuszczów oraz produktów bogatych w cynk, selen i biotynę z pewnością pomogą. Nie zapominaj też o codziennej podaży kwasu foliowego oraz regularną aktywność fizyczną. Te małe zmiany mogą korzystnie wpłynąć na opóźnienie siwienia włosów.
Nie każda kobieta jest w stanie pogodzić się z siwymi włosami. Kojarzą się im ze starością i nie potrafią dopuścić do siebie myśli, że posiadanie siwizny nie jest niczym ujmującym. Te panie z reguły decydują się na farbowanie siwych włosów. Sięgają przy tym po najróżniejsze metody koloryzacji. Jedne wybierają farbowanie w kolorze jak najbardziej zbliżonym do naturalnego, inne decydują się na rozjaśnianie, by siwe włosy były jak najmniej widoczne, gdy zaczną odrastać.
Jeśli chcesz ukryć siwe kosmyki przy pomocy farby, postaw na chłodne odcienie z popielatymi tonami. To z jednej strony najwygodniejsza, a z drugiej najbezpieczniejsza koloryzacja włosów. Gdybyś zdecydowała się na drastyczną zmianę, np. z naturalnego brązu na chłodny blond, kosmyki trzeba by co jakiś czas rozjaśniać, a to spowodowałoby ich szybkie przesuszenie. W konsekwencji Twoja fryzura wyglądałaby na suchą, matowa i pozbawioną życia.
Siwienie włosów to naturalny proces i nie ma się go co obawiać. Coraz więcej kobiet stawia na naturalność i hołduje trendowi siwych włosów. Akceptując tym samym siebie i naturalne procesy zachodzące w organizmie, pokazuje światu, że są gotowe na wszystko, co przynosi im życie. Jednak naturalne siwe włosy pojawiają się stopniowo. Najpierw siwieje linia włosów, skroń, a dopiero później cała reszta głowy.
Srebrne kosmyki mogą dodać uroku. Jednak ich zapuszczenie może trochę potrwać. Nic dziwnego, że Cię to przeraża. W końcu, zanim naturalne włosy staną się całkiem siwe, możesz się sobie nie podobać. Szczególnie jeśli masz naturalnie ciemne włosy, a siwe zaczęły pojawiać się na przykład na czubku głowy. Srebrne kosmyki mogą wyglądać wówczas, jakbyś była łysa. Na szczęście im dłużej trwa proces zapuszczania włosów, tym siwizna wygląda po prostu lepiej.
Naturalny efekt będzie też mocniejszy, gdy zdecydujesz się na okres zapuszczania włosów na pasemka w różnych odcieniach. Najlepiej niech jednak to będzie coś z kolorem popielatym. W ten sposób naturalne siwe włosy optycznie stopią się z farbowanymi, a Tobie będzie łatwiej „przeczekać okres zapuszczania włosów".
Bez względu na to, czy włosy siwieją na podłożu genetycznym, czy jest to przedwczesne siwienie wywołane stresem oksydacyjnym i złą dietą, warto o kosmyki zadbać jak najszybciej. Idealne będą domowe sposoby na siwe włosy. Mowa przede wszystkim o wzmacniających maseczkach, które sprawią, że sztywne, suche kosmyki będą pełne blasku. Sięgaj po maski wygładzające i mocno odżywiające. Świetnie sprawdzą się maski z proteinami jedwabiu lub proteinami mlecznymi do suchych i zniszczonych włosów oraz kosmetyki zawierające olej kokosowy, olej marula, czy masło shea. Składniki te mocno odżywiają i sprawiają, że włosy siwe stają się miękkie i gładkie.
Warto też zadbać o skórę głowy. W końcu cebulki, w których znajdują się podstawy mieszków włosowych (to z nich wyrastają srebrzyste kosmyki), znajdują się właśnie w niej. Regularnie więc rób peeling głowy, używając na przykład soli morskiej lub himalajskiej wymieszanej z szamponem. Pamiętaj jednak, że to mocny peeling i nie należy go wykonywać na podrażnioną skórę głowy. A co da takie zabieg? Oczyści skórę z martwego naskórka oraz poprawki jej mikrokrążenie, stymulując tym samym cebulki do wzrostu nowych, mocnych włosów.
Naturalny sposób na siwe włosy to także płukanki ziołowe. Jeśli chcesz ukryć swoje siwe kosmyki, możesz na przykład zastosować płukankę z łupin orzecha włoskiego. Napar pogłębi naturalny kolor włosów i sprawi, że siwe będą mniej widoczne. Z kolei kolor na siwych włosach podbijesz, stosując płukankę z czarnej herbaty, rozmarynu i szałwii.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w opóźnieniu starzenia się organizmu, a więc i siwieniu włosów duże znaczenie ma styl życia. A na ten składa się dieta, aktywność fizyczna, umiejętność radzenia sobie ze stresem, ale także suplementacja, a mówiąc ściślej dostarczanie do organizmu składników odżywczych, których niedobory mogą występować na skutek stresu oksydacyjnego czy niewłaściwej podaży witamin i minerałów.
Siwiejące włosy lubią być odżywiane witaminami z grupy B, szczególnie zaś B12 oraz kwasem foliowym i biotyną. To dzięki nim będą rosły mocniejsze. A być może nawet uda Ci się zahamować proces siwienia. Ważne, byś odpowiednio dobrała suplementy, uwzględniając faktycznie zapotrzebowanie organizmu.
Niektórzy siwieją bardzo późno, inni pierwsze siwe włosy zauważają u siebie już przed dwudziestką. Produkcja melaniny może być bowiem zaburzona z wielu przyczyn, a genetyka jest tylko jednym z powodów wcześniejszego siwienia. Bez względu jednak na to, do której grupy osób należysz, pamiętaj, że srebrne kosmyki dodają uroku.
Strukturę włosa poprawisz, gdy będziesz odpowiednio dbać o swoją siwiznę. Możesz je wzmocnić przy pomocy odżywczych kosmetyków. Świetny sposób na mocne i lśniące, srebrzyste kosmyki to płukanki wzmacniające włosy oraz podkreślające kolor, a także zdrowy tryb życia. Nic nie działa tak dobrze na opóźnienie procesów starzenia organizmu, jak zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna!
Beautamine CapsBiotic
Jak dbać o włosy średnioporowate? Krótki przewodnik po pielęgnacji
Porowatość włosów — jak ją określić?
Kapsułki z MSM, aminokwasami, biotyną na włosy oraz szeregiem innych składników
Kapsułki z gurmarem, który pomaga zmniejszyć apetyt na słodycze.
Kapsułki z MSM, aminokwasami, biotyną na włosy oraz szeregiem innych składników
Kapsułki z gurmarem, który pomaga zmniejszyć apetyt na słodycze.
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje
Kolagen do picia z koenzymem Q10, cynkiem i biotyną na włosy, skórę, paznokcie
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje