Maska do włosów to kosmetyk o silnym działania. Jego zadaniem jest penetracja głębokich warstw włosów. Przeznaczone są więc do intensywnej pielęgnacji, a ich efekty mają zachować się na dłużej.
Czym zatem różnią się od odżywek do włosów? Kiedy i jak stosować maskę? Tego wszystkiego się dowiesz z naszego artykułu. Sprawdź!
Odżywka do włosów to kosmetyk, który zwykle ma za zadanie wygładzić, nawilżyć bądź po prostu ujarzmić niesforne kosmyki. Działa na ich powierzchni, a efekty utrzymują się jedynie do kolejnego mycia. Odżywki mają lekką konsystencję i sprzedawane są w różnych postaciach — mgiełkach, sprayach, kremach itd. Niektóre z nich to produkty bez spłukiwania. Odżywki stosuje się zwykle do włosów farbowanych, by utrzymać efekt koloryzacji na dłużej. Do włosów suchych, by poprawić ich strukturę czy chociażby do włosów o różnej porowatości, by zminimalizować puszenie się, elektryzowanie itd.
Z kolei maski do włosów stosuje się jako element zabiegów regeneracyjnych. Ich składniki aktywne mają wnikać w głąb włosów. Mówiąc bardziej obrazowo, mają docierać aż do mieszków włosowych, by je odżywić, nawilżyć i zregenerować. Większość masek można nakładać również na skórę głowy. Taki zabieg ma przywrócić równowagę skalpu, zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się czy łuszczeniu.
Maski zwykle stosuje się na wilgotne włosy i pozostawia na nich minimum na kwadrans. Są też kosmetyki, które najlepsze działanie wykazują, gdy pozostawisz je na włosach na całą noc. Praktycznie wszystkie maski do włosów nakłada się na całą długość włosów. Ale na rynku dostępne są też specjalne maseczki regenerujące końcówki włosów.
Wiesz doskonale, że na rynku dostępne są tak różne rodzaje kosmetyków, że czasami trudno się nie pogubić. Producenci masek do włosów również prześcigają się w propozycjach produktów. Jednak wszystkie oferowane przez nich maski do włosów można podzielić według kilku kategorii. Najpopularniejsze są maski:
nawilżające i odżywcze,
oczyszczające,
zmniejszające nadmierne wypadanie włosów,
stymulujące porost włosów,
nadające objętość cienkim kosmykom,
regenerujące i odbudowujące,
zagęszczające włosy,
do włosów po koloryzacji,
do włosów kręconych,
do włosów o różnej porowatości.
Dobra maska do włosów to przede wszystkim taka, która dopasowana jest do potrzeb Twoich kosmyków. Do ich typu oraz kondycji, w jakiej się właśnie znajdują. Musisz bowiem pamiętać, że nie wszystkie suche włosy są efektem częstych zabiegów stylizacyjnych. Typ włosów, ich struktura oraz porowatość są dziedziczone. Jeśli więc Twoja mama czy babcia mają cienkie, szorstkie włosy, z pewnością odziedziczyłaś je po nich.
Wybierając więc maskę do włosów, określ najpierw typ kosmyków oraz ich potrzeby. Do włosów zniszczonych będziesz potrzebowała kosmetyku o silnym, regenerującym działaniu na przykład z masłem shea, siemieniem lnianym, odbudowującymi ceramidami czy keratyną. Z kolei cienkie włosy pokochają lekkie maski nawilżające, np. z kompleksem witamin, wyciągami roślinnymi czy proteinami z komosy ryżowej.
Większość masek do włosów używa się tak samo. Nakłada się je na całej długości, czasem też na skórę głowy i pozostawia na określony czas na włosach. Następnie należy je zmyć letnią wodą, a łuski włosów domknąć na przykład przy pomocy płukanki z octu. Ale jest kilka zasad, o których powinnaś pamiętać przy tym zabiegu.
Po pierwsze umyj włosy delikatnym szamponem i dopiero na odsączone kosmyki nakładaj maskę. Szampon rozchyla łuski kosmyków, a dzięki temu masce będzie łatwiej wchłonąć dobroczynne składniki odżywcze z kosmetyku.
Po drugie dobrze jest przeczesać maskę grzebieniem o grubych ząbkach. W ten sposób pomożesz jej dotrzeć w głąb włosów, nie niszcząc jednocześnie ich struktury.
Po trzecie maska lepiej zadziała, jak zastosujesz kompres — włosy zakryj foliowym czepkiem, a następnie zawiń w ręcznik.
Po czwarte zawsze przestrzegaj zaleceń producenta. Jeśli na opakowaniu napisane jest, że maskę można zmyć po 5 minutach, zrób to. Każdy kosmetyk nim trafi do sprzedaży, testowany jest w laboratoriach kosmetycznych. Skoro czas został tak precyzyjnie określony, to znaczy, że składniki aktywne potrzebują dokładnie tyle minut, by zregenerować kosmyki.
Po piąte nie przesadzaj z ilością. To, że nałożysz grubą warstwę kosmetyku na włosy, nie sprawi, że lepiej czy szybciej on zadziała. Za to będzie Ci ciężko zmyć produkt z włosów.
Po siódme maski nigdy nie zmywaj szamponem do włosów. Wystarczy woda. Dobrze wypłucz włosy, a na koniec wykonaj płukankę, by domknąć łuski. Możesz wykorzystać patent ze wspomnianym już octem albo sok z cytryny.
No i oczywiście pamiętaj, że maski do włosów nie musisz stosować po każdym umyciu. Zwykle producenci określają, by maskę nakładać 1-2 razy w tygodniu. Sprawdź ich podpowiedzi na etykiecie. A jeśli takowych nie ma, uwierz nam na słowo. Nie ma sensu częściej nakładać maski nawet na bardzo zniszczone kosmyki.
Śmiało można powiedzieć, że maski do włosów to coś w rodzaju suplementu dla kosmyków. Działają naprawczo, odżywczo i są po prostu skuteczne. Regularne stosowanie masek przywraca kosmykom zdrowy wygląd. Kosmyki staną się mocne, jedwabiście gładkie i po prostu ładne. Niektóre maski do włosów chronią też przed wpływem wysokich temperatur, np. przy stylizacji na gorąco oraz szkodliwych czynników zewnętrznych, jak wiatr, mróz czy działanie promieni słonecznych.
Oczywiście, że tak. Ale zanim podejmiesz taką decyzję, sprawdź etykietę produktu. Maski, podobnie jak odżywki, dzielą się na te bez spłukiwania i do spłukiwania.
Maski bez spłukiwania polecane są głównie dla kosmyków, które wymagają naprawdę silnej regeneracji. Na przykład włosy suche pokochają maskę z olejem ze słodkich migdałów, który nie jest obciążający i spokojnie możesz go stosować bez spłukiwania.
Doskonałym sposobem na regeneracje są domowe maseczki do włosów. Przygotujesz je dosłownie w kilka minut i zwykle ze składników, które masz w swojej kuchni. Działają tak samo, a czasami nawet i lepiej, niż te kupione w drogerii. Co prawda trudno będzie Ci samodzielnie zrobić maskę, która zawiera proteiny jedwabiu, ale na szczęście możesz je zastąpić w łatwy sposób, dodając do maski 2-3 łyżki jogurtu naturalnego.
Domowe maseczki mają jeszcze jedną zaletę. Doskonale wiesz, co się w nich znajduje. Jeśli zależy Ci, by stosować wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego, sama możesz przygotować kosmetyki wegańskie do włosów. Wystarczy, że łączyć będziesz ze sobą oleje, ekstrakty roślinne oraz wegańskie proteiny, np. sojowe, kukurydziane, ryżowe czy owsiane.
To zależy! Jaki efekt chcesz uzyskać? Jeśli potrzebujesz maski o działaniu nawilżającym, możesz wymieszać ze sobą olej kokosowy, arganowy, z mlekiem kokosowym i kilkoma kropelkami oleju rycynowego, który sprawi, że kosmyki będą miękkie, lśniące i z łatwością je rozczeszesz.
Możesz również przygotować maskę z kiełków pszenicy. Idealnie nada się do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, łamliwych czy puszących się. Najlepiej wykorzystać olej z kiełków. Połącz go z jogurtem naturalnym i łyżeczką soku z cytryny. Maska nie tylko doskonale nawilży i zregeneruje włosy, ale również ochroni je przed promieniowaniem UV.
Z kolej wygładzającą maseczkę do włosów skomponujesz, mieszając pół szklanki płatków owsianych z ciepłym mlekiem, łyżką miodu oraz oliwą z oliwek. Całość wystarczy dobrze wymieszać, a następnie nałożyć na włosy na około 30 minut. Maskę zmyj za pomocą emulgatora — odżywki.
Domowe maski świetnie nadadzą się do pielęgnacji włosów farbowanych. Jeśli kosmyki po koloryzacji są matowe, wypróbuj maskę z olejku ze słodkich migdałów wymieszanych z jogurtem naturalnym. Jogurt możesz zastąpić roślinnym, np. kokosowym. Proteiny zawarte w tym produkcie świetnie wygładzą kosmyki i nadadzą im blasku.
Dobra odżywcza maska do włosów po koloryzacji to także mieszanka żółtka z oliwą z oliwek. Wystarczy do niej dodać kilka kropel soku z cytryny. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, a potem nałożyć na suche włosy na około godzinę.
Przesuszone włosy uwielbiają nawilżające maseczki. Połączenie jogurtu naturalnego z oliwą z oliwek i miodem to tylko jedna z możliwości. Silnie nawilżający domowy kosmetyk możesz przygotować również, wykorzystując siemię lniane. Do szklanki wsyp 3-4 łyżki siemienia, zalej go wrzątkiem — ale tylko tak, żeby przykryć nasiona — i zostaw do napęcznienia. Gotowe siemię będzie miała konsystencję kisielu. Przeciśnij je przez sitko lub gazę i nałóż na włosy na 30-45 minut. Taką maskę nakładaj na włosy raz w tygodniu. Wkrótce włosy będą odżywione, mocne i zyskają więcej blasku.
Zniszczone i rozdwojone końcówki wzmocnisz maską z żółtek jaj i olejku rycynowego. Możesz do niej dodać również sok z połówki cytryny lub łyżkę miodu. Taka maska wygładzi kosmyki na całej długości. Jeśli Twoje włosy są wyjątkowo zniszczone, przed użyciem maski możesz wcierać w końcówki olej lniany, olej kokosowy, oliwę z oliwek albo czystą lanolinę.
W pielęgnacji rozdwojonych końcówek pomoże Ci też maseczka z mleka i śmietany. Łyżkę śmietany zalej połową szklanki tłustego mleka, wymieszaj i zalej tym włosy. Po około 20 minutach je umyj. Proteiny z mleka nawilżą, odbudują i uelastycznią kosmyki.
Włosy przetłuszczające pokochają maski, które mają w składzie olej jojoba. Reguluje on produkcję łoju oraz przywraca pH skóry głowy. Oczywiście taką odżywczą maskę należy nałożyć na całą długość włosów oraz skórę głowy. Z łatwością przygotujesz ją w domu. Wymieszaj żółtko, pół łyżeczki skrobi ziemniaczanej, łyżeczkę olejku jojoba, kilka kropel soku z cytryny i wszystko dokładnie wymieszaj. Dobrze, by w masce znalazła się też łyżka miodu. Ten składnik sprawia, że włosy stają się lśniące, miękkie i lepiej rosną.
Przetłuszczanie się kosmyków ograniczy również maska przygotowana z jogurtu naturalnego, proszku do pieczenia i soku z cytryny. Nakładaj ją jak farbę do włosów. Pozostaw na około 30-40 minut, a następnie zmyj delikatnym szamponem. Na koniec nałóż ulubioną odżywkę. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu.
W zależności od tego, jaki masz rodzaj włosów, wybieraj maski odżywcze, regeneracyjne, nawilżające lub odbudowujące. Włosy suche będą wdzięczne za dodatkowy zastrzyk protein. Cienkie pokochają delikatne kosmetyki zawierające kwas hialuronowy lub kwas mlekowy, a przetłuszczające pokochają kosmetyki ograniczające łojotok.
Pamiętaj również, że przy aplikacji maski ważne jest rozczesywanie włosów grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. A do zmycia kosmetyku używaj emulgatorów — szczególnie jeśli w składzie maski przeważają oleje.
Kapsułki z MSM, aminokwasami, biotyną na włosy oraz szeregiem innych składników
Kapsułki z gurmarem, który pomaga zmniejszyć apetyt na słodycze.
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje
Kolagen do picia z koenzymem Q10, cynkiem i biotyną na włosy, skórę, paznokcie
Kapsułki z MSM, aminokwasami, biotyną na włosy oraz szeregiem innych składników
Kapsułki z gurmarem, który pomaga zmniejszyć apetyt na słodycze.
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje