Z powodu dużej ilości zamówień, możliwe są opóźnienia w dostawie paczek. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

close

Jak wzmocnić włosy, czyli sprawdzone sposoby na zniszczone, farbowane i osłabione kosmyki. Poznaj je wszystkie!

05.10.2022 uroda

Mocne, lśniące włosy to marzenie niejednej kobiety. Niestety większość z nas ma problemy z ich kondycją. Osłabione kosmyki mają nie tylko tendencję do wypadania, ale przede wszystkim do puszenia się, matowienia, plątania, a nawet rozdwajania końcówek. Na szczęście odpowiednio dobrana pielęgnacja pomoże Ci zyskać piękne włosy już w ciągu kilku tygodni.

Niezależnie od tego, jak bardzo zniszczone włosy masz, sięgnij po skuteczne sposoby, które przywrócą im siłę i blask. Sprawdź, jakie maski na włosy domowej roboty są najlepsze. Jakich produktów na wzmocnienie włosów używać na co dzień oraz jak pielęgnować rozdwojone końcówki.

Osłabione włosy, czyli jakie?

Na kondycję włosów wpływa wiele czynników. Mogą one zmienić swoją porowatość pod wpływem czynników atmosferycznych, zabiegów fryzjerskich czy chociażby toczących się w organizmie stanów zapalnych. Osłabione włosy stają się cienkie, kruche i mało elastyczne. Często się puszą, elektryzują, a ich końce rozdwajają. Takie kosmyki są matowe i szorstkie w dotyku. Wypadające włosy zostają na szczotce po każdym czesaniu, a na ich końcach widoczne są cebulki. Cienkie, pozbawione blasku włosy zdecydowanie wolniej rosną.

Jak wzmocnić włosy — najczęstsze przyczyny wypadania włosów

  • zaburzony cykl życia włosa, które może być konsekwencją zmian hormonalnych, środowiskowych lub genetycznych,

  • złe nawyki w pielęgnacji włosów — szczególnie farbowanych i po zabiegach fryzjerskich,

  • przewlekły stres i problemy emocjonalne,

  • zła dieta — brak cynku, selenu, miedzi, biotyny i innych ważnych dla włosów składników mineralnych,

  • działanie niepożądane przyjmowanych leków — szczególnie tych podawanych pacjentowi na stałe,

  • anemia spowodowana niedoborem żelaza,

  • łysienie androgenowe związane z zaburzeniami testosteronu — zwykle u mężczyzn,

  • choroby skóry głowy — np. grzybica, łupież czy łojotokowe zapalnie skóry.

Co robić, gdy włosy wypadają garściami?

Czy wiesz, że na głowie każdego człowieka znajduje się średnio od 100 do 150 tysięcy włosów? A ich ilość i gęstość kształtuje się już podczas życia płodowego. Włosy nigdy nie rosną w tym samym tempie, dlatego normalne jest, że w ciągu jednego dnia wypada około 50 do 100 włosów. Niestety na skutek wymienionych wyżej czynników kosmyki mogą być osłabione na tyle, że będą nadmiernie wypadać. Co w takiej sytuacji zrobić?

Po pierwsze przyjrzyj się trybowi życia, jaki prowadzisz. Z pewnością znajdziesz przyczynę. Może źle się ostatnio odżywiasz, bo nie masz czasu na gotowanie zbilansowanych posiłków. A może od dawna żyjesz w ciągłym stresie spowodowanym problemami w pracy, domu i rodzinie. Zaczęłaś przyjmować na stałe leki, które ograniczają wchłanianie żelaza z pokarmów itd.

Po drugie zaplanuj, jakie zmiany są potrzebne i jak będziesz je wprowadzać. Zacznij od świadomej pielęgnacji włosów. Stosuj domowe maseczki wzmacniające. Myj włosy delikatnym szamponem, np. takim, który zawiera ekstrakt ze skrzypu polnego, minerały oraz aminokwasy. Używaj produktów odbudowujących i wzmacniających. W tej roli świetnie sprawdzi się olej rycynowy, domowa maska z siemienia lnianego i łyżki jogurtu naturalnego, a nawet niepozorny olej kokosowy.

Łamliwe włosy odbudujesz, dbając przede wszystkim o mieszki włosowe. Na początek przyjrzyj się swojej diecie. Niedobory żelaza, witaminy z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, cynku, a nawet nienasyconych kwasów tłuszczowych osłabiają mieszki. Dlatego włącz do swojego codziennego jadłospisu: jaja, przetwory mleczne, orzechy, naturalne oleje, kasze, wątróbkę, drób, ryby, kasze oraz drożdże.

Jak wzmocnić włosy słabe i cienkie?

Zacznij od skóry głowy. To tutaj zwykle leży problem. Jeśli Twoim celem jest szybki porost włosów albo zwiększenie ich objętości, pielęgnację zacznij od intensywnego odżywienia cebulek. Skórę głowy najlepiej myć szamponem do wrażliwego skalpu. Taki kosmetyk nie powinien mieć w składzie drażniących substancji SLS, parabenów czy sztucznych konserwantów.

Delikatny szampon do skóry głowy możesz przygotować w domu. Przygotuj bazę do szamponu — może to być ocet jabłkowy, soda oczyszczona, cytryna lub sok ze świeżo wyciśniętych liści pokrzywy. Do bazy dodaj wodę oraz kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Jeśli masz włosy farbowane, unikaj cytryny, która ma właściwości rozjaśniające. Do przetłuszczającej się skóry głowy użyj octu jabłkowego, który doskonale usuwa nadmiar sebum oraz łupież. Ocet dodatkowo ogranicza wypadanie włosów oraz ma właściwości antygrzybicze. Możesz go połączyć z olejkiem eukaliptusowym o działaniu odświeżającym lub z olejkiem cynamonowym, który łagodzi podrażnienia.

Domowe sposoby — maska do włosów, która wykonasz sama

Po umyciu włosów szamponem własnej roboty czas na domowe maseczki na włosy. Potrzebne będzie Ci pół szklanki płatków owsianych, 2 łyżki jogurtu naturalnego lub pół szklanki mleka, 2 łyżki oleju roślinnego — najlepiej oliwy z oliwek. Maskę nałóż na włosy na przynajmniej 30 minut, a następnie dokładnie opłucz włosy. Jeśli wybrałaś wersję maski z jogurtem i masz problem ze zmyciem mieszanki, umyj włosy szamponem.

Najprostsza pod słońcem domowa maska na włosy odżywi cebulki, ograniczy przetłuszczanie skóry głowy i wzmocni kosmyki. Wykonasz ją gotując siemię lniane w dwóch szklankach wody. Odcedź, a następnie wmasuj mieszankę w skórę głowy i włosy. Pozostaw od 15 do 60 minut i dobrze umyj kosmyki. Do siemienia możesz dodać też kilka kropel soku z cytryny lub aloesu.

Co pomaga na suche włosy?

Osłabione włosy często są suche. I nawet jeśli będziesz pielęgnować skórę głowy, nie przywrócisz im równowagi, jeśli nie zadbasz o ich łodygę. Wzmocnienie włosów suchych to przede wszystkim regularne odżywianie. Wśród drogeryjnych kosmetyków z pewnością znajdziesz odżywki i maski do włosów suchych. Będą one zawierały kwasy tłuszczowe, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, aloes i kompleks witamin wzmacniających.

W miarę możliwości wybieraj naturalne maseczki. Takie, które z jednej strony przyspieszą wzrost włosów, z drugiej wygładzą ich powierzchnię. Zwróć więc uwagę, by maski do włosów suchych miały w składzie antyoksydanty — witaminę A lub C, polifenole, retinol, zieloną herbatę. Podziałają one wzmacniająco, ochronią kosmyki przed nadmiernym wypadaniem, a mieszki przed osłabieniem. Antyoksydanty w kosmetykach zapobiegają również łamliwości włosów i zwiększają ich elastyczność.

Olejowanie włosów od A do Z

W pielęgnacji suchych włosów ważny jest również szampon. Wybieraj kosmetyk o lekkiej konsystencji, który nie podrażni skóry głowy, a jednocześnie usunie z niej nadmiar sebum. Szampon zawsze stosuj na mokre włosy. Dobrym zwyczajem jest rozcieńczanie go bezpośrednio przed nałożeniem na skalp. Odrobinę szamponu wyciśnij na garść, a następnie wymieszaj go z ciepłą wodą. Dopiero takim kosmetykiem umyj włosy.

Z kolei na zmyciu odżywki lub maski włosy warto płukać zimną wodą z sokiem z cytryny. Taki zabieg nada im blasku i sprawi, że będą miękkie w dotyku. Kuracja cytryną polecana jest szczególnie posiadaczkom jasnych odcieni kosmyków. Brunetki i szatynki mogą go zastąpić octem jabłkowym.

Jak pielęgnować włosy osłabione farbowaniem?

Kosmetyki do włosów farbowanych powinny zawierać przede wszystkim keratynę, która zadba o ich odbudowę, proteiny pszenicy, jedwabiu, owsa czy mleka. Proteinowe kosmetyki domkną łuskę włosa, sprawiając, że kosmyki będą gładkie i błyszczące.

Szampon do włosów farbowanych powinien być delikatny. Nie może przesuszać kosmyków, a jednocześnie ma zadbać, by się nie puszyły. Pamiętaj również, że po koloryzacji Twoje włosy potrzebują dodatkowego nawilżenia. Do mycia sprawdzi się więc szampon z micelami — mikroskopijnymi cząsteczkami przyciągającymi brud i zanieczyszczenia. Micele łączą się z wodą i tłuszczem, dzięki czemu dokładnie oczyszczą łodygi włosów, nie obciążając ich jednocześnie.

Na wilgotne włosy farbowane nałóż odżywkę uzupełniającą ubytki w strukturze włosa. Może to być kosmetyk z jedwabiem lub kolagenem, olejem z otrębów ryżowych, witaminą E czy chociażby z aminokwasami o działaniu odbudowującym. Działanie kosmetyku wzmocnisz, stosując domową maskę. Wykonaj ją z miodu oraz ulubionego oleju roślinnego. Połącz ze sobą 4 łyżki miodu i 1,5 łyżki oleju np. kokosowego. Kiedy uzyskasz jednolitą konsystencję, maskę nałóż na włosy i pozostaw na około godzinę. Następnie zmyj ją letnią wodą i delikatnym szamponem. Zamiast oleju kokosowego możesz też użyć żółtka jaj. Najważniejsze, by naturalne składniki były wysokiej jakości. Wówczas domowa maseczka będzie miała naprawdę korzystne działanie na włosy.

Jak wzmocnić włosy z rozdwojonymi końcówkami?

Rozdwojone końcówki to chyba jeden z największych problemów włosowych. Umówmy się, nie ma na rynku kosmetyków, które skleją końcówki. Nie istnieje też domowa maska o takich właściwościach. Jedyną skuteczną metodą na rozdwojone końcówki jest po prostu ścięcie ich.

zniszczone włosy

Ale... samo skrócenie włosów nawet o kilkanaście centymetrów nic nie da, jeśli po strzyżeniu nie będziesz o kosmyki odpowiednio dbać. Słabe łodygi prędzej czy później znowu zaczną się rozdwajać. Dlatego tak ważne jest, by na co dzień dbać o włosy z tendencją do rozdwajania się.

Po pierwsze stosuj produkty z lipidami. Najlepsze będą olejki oraz roślinne masła. Twoje włosy pokochają również kosmetyki z emolientami. Szampony, odżywki, maski oraz silnie regenerujące kuracje. Produkty dobieraj zawsze pod kątem rodzaju włosów. Innych składników odżywczych będą potrzebować włosy średnioporowate, a innych wysokoporowate.

Porowatość włosów — jak ją określić?

Po drugie postaw na maski do włosów domowej roboty. Najlepsze będą oczywiście te z naturalnych składników. Jak zrobić maseczkę? Na przykład połącz ze sobą dojrzałego banana, olejek kokosowy i żółtko. Możesz też zrobić maskę do włosów z awokado, białka kurzego oraz łyżki oliwy z oliwek. Oba oleje możesz zastąpić olejem rycynowym lub olejem z kiełków pszenicy. Wybrane składniki dobrze wymieszaj, a gotową maskę nałóż na zwilżone włosy. Pozostaw na 15-30 minut i zmyj.

O czym jeszcze pamiętać w pielęgnacji osłabionych włosów?

  • O tym, że kuracje wzmacniające i przyspieszające porost włosów wykazują wysoką skuteczność, jeśli powtarzane są regularnie.

  • O tym, że najlepsze domowe maski do włosów skomponowane są z naturalnych i łatwo dostępnych składników.

  • O tym, że musisz być cierpliwa. Droga do pięknych i zdrowych włosów może być wyboista. A z pewnością będziesz nią podążać przez wiele tygodni. Ale zobaczysz, w końcu się opłaci.

  • O tym, że bez odpowiedniej diety, żadna pielęgnacja nie będzie wystarczająca.

  • O tym, by po każdym myciu stosować płukani na włosy, domykające ich łuski. Mogą to być ziołowe płukanki z pokrzywy, rumianku, brzozy, skrzypu polnego lub octu.

  • O tym, że wcierki również pomagają odżywić mieszki. W skład takich kosmetyków powinny wchodzić przede wszystkim ekstrakty roślinne, np. nagietek, łopian, skrzyp polny.

  • O tym, że pomocna może okazać się również nafta kosmetyczna. Możesz ją stosować 1-2 razy w tygodniu. Odrobinę płynu rozetrzyj równomiernie na skórze głowy, następnie wysmaruj nią całe włosy. Włosy możesz okryć foliowym czepkiem, choć nie jest to konieczne. Po 10 minutach zmyj naftę.

  • O tym, by nigdy nie myć włosów w gorącej wodzie i regularnie podcinać końcówki.

  • A także o tym, że świadoma pielęgnacja to klucz do zdrowych, pięknych włosów.

Polecane produkty

Dbamy o Twoją prywatność

Wykorzystujemy pliki cookie („ciasteczka”) do celów analitycznych, a także by dostosować stronę do Twoich preferencji. Dzięki nim możemy wyświetlać reklamy, które będą  odpowiadać Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Możesz zaakceptować wszystkie ciasteczka, klikając „Zaakceptuj wszystkie”. Jeśli chcesz samemu skonfigurować pliki cookie, naciśnij „Zarządzaj cookies”. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Pliki cookie konieczne do prawidłowego funkcjonowania strony. Nie można ich wyłączyć.
Pliki cookie dotyczące Twoich ustawień, np. wybranego przez Ciebie języka.
Pliki cookie, które gromadzą informacje na temat zachowań na stronie.
Pliki cookie, które umożliwiają wyświetlanie istotnych i interesujących z punktu widzenia użytkownika reklam.
Pliki cookie, które nie zostały jeszcze sklasyfikowane.