Z powodu dużej ilości zamówień, możliwe są opóźnienia w dostawie paczek. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.

close

Czy kolagen do picia naprawdę działa? Sprawdzamy!

23.08.2022 Zdrowie

W poszukiwaniu nowych i skutecznych sposobów na zachowanie młodego wyglądu wiele osób decyduje się na suplementację kolagenem. Ma on wzmocnić strukturę skóry, ujędrnić ją, wygładzić oraz uelastycznić. Naturalny kolagen ma także dobry wpływ na kondycję włosów i paznokci. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie jest bardzo popularny. Wykorzystuje się go zarówno w kosmetyce, jak i medycynie estetycznej.

To wszystko sprawia, że kolagen do picia w ostatnim czasie to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w świecie beauty. Czy zatem warto włączyć płynny kolagen do swojej diety? Jakie zalety ma taka forma suplementu i jakich efektów możesz się spodziewać? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w artykule. Sprawdź koniecznie!

Co to jest kolagen i jaką pełni funkcję?

Kolagen to białko występujące w największej ilości w organizmie. Składa się z łańcuchów aminokwasów. Ma włóknistą strukturę, która jest budulcem tkanki łącznej. Dzięki temu jest doskonałym budulcem kości, skóry, mięśni, ścięgien, chrząstek, a nawet narządów wewnętrznych. Pomaga uczynić tkanki mocnymi, sprężystymi oraz wytrzymałymi podczas rozciągania. Bierze udział również w krzepnięciu krwi, gojeniu się ran i ochronie układu nerwowego.

Kolagen jest naturalnie syntezowany przez organizm, ale z wiekiem jego produkcja spada. Czynniki sprzyjające utracie kolagenu to przede wszystkim:

 • nadmierna ekspozycja na słońce,

 • czynniki genetyczne,

 • palenie tytoniu,

 • nadużywanie alkoholu,

 • brak snu oraz niska aktywność fizyczna.

Do czego prowadzą niedobory kolagenu w organizmie?

Jak już wspomnieliśmy, z wiekiem organizm w naturalny sposób wytwarza coraz mniej kolagenu. Jeśli nie zadbamy o jego prawidłowy poziom, procesy związane ze starzeniem się organizmu znacznie przyspieszą. Niewystarczająca ilość kolagenu w pierwszej kolejności objawi się spadkiem elastyczności i jędrności skóry, a następnie pociągnie za sobą inne konsekwencje zdrowotne.

Najważniejsze skutki niedoboru kolagenu prowadzą do sytuacji, gdy:

 • skóra traci elastyczność, na jej powierzchni tworzą się zmarszczki, a rany goją się wolniej,

 • ścięgna i więzadła stają się sztywniejsze, pogarsza się więc sprawność ruchowa,

 • zmniejsza się masa mięśniowa, co sprawia, że jesteśmy po prostu słabsi,

 • włosy tracą swój naturalny blask,

 • chrząstka ulega zużyciu, pojawiają się bóle stawów lub choroba zwyrodnieniowa,

 • wyściółka jelit staje się cieńsza, mogą więcej pojawić się problemy z trawieniem,

 • odczuwamy ogólne osłabienie organizmu.

Rodzaje kolagenu w suplementach diety

Kolagen naturalnie występuje w wielu organizmach żywych. Do tej pory zidentyfikowano 28 jego typów. Najbardziej rozpowszechnione są typy: I, II, III, IV i V. Wszystkie znajdują się w organizmie człowieka. A każdy z nich służy innym celom. Na przykład typ I i III występują w organach oraz skórze, a typ II w stawach i chrząstkach.

W suplementach diety najczęściej stosowany jest hydrolizat kolagenu. Pochodzi on zazwyczaj z ryb morskich (kolagen rybi), rzadziej ze skorupek jaj czy od bydła. Cząsteczki takiego kolagenu rozbijane są zwykle na mniejsze i łatwiejsze do wchłonięcia peptydy.

Producenci suplementów diety czasami sięgają również po kolagen niezdenaturowany. To surowy kolagen pochodzący z chrząstki kurczaka. Jednak nie ma on, chociaż w połowie tak dobrych właściwości, jak kolagen morski. Do tego wchłania się znacznie wolniej, a co za tym idzie, na efekty stosowania takiego suplementu trzeba poczekać zdecydowanie dłużej.

Jednocześnie rodzaj kolagenu, który jest najlepiej przyswajalny przez ludzki organizm, to kolagen rybi. Pozyskiwany jest on zwykle ze skór ryb morskich (głównie z tuńczyków, rekinów lub dorszów). Jego wiązania chemiczne są nieco rzadsze niż wiązania kolagenu z ludzkiego organizmu. To jednak sprawia, że kolagen rybi ma znacznie większą rozpuszczalność niż ten pozyskiwany ze skór bydlęcych. Ponadto kolagen morski wykazuje podobną budowę strukturalną do naszego naturalnego kolagenu, dzięki czemu zdecydowanie lepiej się wchłania.

Pamiętajmy jeszcze, że istnieją różne wegańskie substytuty kolagenu. Są to zwykle suplementy ze składnikami, które przyczyniają się do naturalnej syntezy kolagenu, np. z witaminą C.

Jakie formy kolagenu warto wybrać do codziennej suplementacji?

Na rynku dostępne są suplementy diety z kolagenem rybim w różnej postaci. Zwykle są to kapsułki, proszek do sporządzania zawiesiny lub do dodania do napojów, rzadziej tabletki musujące. Najlepsze rezultaty w uzupełnieniu niedoborów kolagenu daje jednak jego płynna postać.

Możemy wybierać produkty jednoskładnikowe, zawierające wyłącznie hydrolizowany kolagen rybi. Możemy też zdecydować się na suplement o działaniu synergicznym. Najczęściej razem z kolagenem producenci suplementów w formułach swoich produktów umieszczają: kwas hialuronowy, kwas pantotenowy, kwas foliowy, witaminę C, biotynę oraz inne witaminy i minerały.

Oczywiście żaden kolagen nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Jednak dobrze jest zadbać o jego dobry poziom jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów niedoboru tego cennego aminokwasu. W ten sposób uda nam się zatrzymać młody wygląd i dobre samopoczucie na dłużej.

Jak są zalety kolagenu do picia?

Kolagen do picia jest coraz częściej wybieraną formą suplementacji. Wiele osób decyduje się na nią ze względu na wygodę stosowania. Mało kto jednak bierze pod uwagę, że peptydy kolagenowe zawarte w formie pitnej zdecydowanie lepiej się absorbują w jelitach niż cząsteczki hydrolizowanego kolagenu umieszczone w kapsułkach. Z jelit peptydy trafiają do krwiobiegu już w ciągu kilkudziesięciu minut po spożyciu. Następnie pochłaniane są przez komórki skóry, gdzie w naturalny sposób wspomagają produkcję włókien kolagenowych. To daje efekty porównywalne do naturalnej produkcji kolagenu przez organizm.

Poza tym musimy wiedzieć, że hydrolizat kolagenu, choć jest dobrze przyswajalny, pozbawiony jest delikatnych peptydów sygnałowych. A to właśnie one w szybkim tempie przynoszą efekty w postaci zatrzymania starzenia się skóry, hamują wypadanie włosów i wzmacniają kondycję paznokci.

Jaki kolagen do picia wybrać?

Szukając suplementów diety z kolagenem w formie płynnej, pamiętajmy, żeby wybierać produkty o jak najlepszym składzie. Zwróćmy uwagę na wszystkie składniki - aktywne i dodatkowe. Nie zawsze bowiem "produkt o bogatym składzie" jest naturalny i bezpieczny.

Dobrze, jeśli kolagen do picia zawiera kolagen typu II, dużą ilość witaminy C, kwasu hialuronowego, biotyny, cynku, koenzymu Q10 czy ekstraktów roślinnych. Wówczas możemy mieć pewność, że zyskasz podwójnie. Taki produkt nie tylko przyspieszy produkcję kolagenu, ale również uzupełni niedobory najważniejszych witamin i składników mineralnych. W ten sposób poprawi się kondycja całego organizmu.

Najważniejsze, by kolagen do picia był naprawdę skuteczny. Wybierajmy produkty o sprawdzonym składzie. A jeśli szukamy wegańskiego odpowiednika kolagenu w formie płynnej, koniecznie wypróbuj produkt z ekstraktami roślinnymi, sokami owocowo-warzywnymi oraz dodatkiem witamin i minerałów. Najistotniejszym składnikiem wegańskiego produktu powinna być witamina C. To ona odpowiedzialna jest za syntezę kolagenu. Poza tym chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, stymuluje skórę do szybszej odnowy. Przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, a także mniejsza uczucie zmęczenia i znużenia.

Dobrze, by wegański kolagen do picia zawierał również dodatek witamin, kwas hialuronowy, który głęboko nawilża skórę i włosy, czy chociażby biotynę redukującą stany zapalne skóry i wzmacniającą strukturę włosów.

Co może przynieść suplementacja kolagenu do picia?

Efekty picia kolagenu zauważymy już po kilku lub kilkunastu pierwszych dniach kuracji. To, w jakim tempie będą postępować zmiany w organizmie, w dużej mierze zależy od jego kondycji, wieku, a nawet diety, jaką stosujemy. Jednak dobry kolagen do picia pomoże nam w krótkim czasie poprawić wygląd skóry, stan włosów i kondycję paznokci. Do tego przyspieszy regenerację stawów, usprawni układ ruchu, ochroni komórki przed stresem oksydacyjnym.

Suplementacja kolagenem do picia pomoże:

 • nawilżyć, ujędrnić oraz uelastycznić skórę,

 • spłycić zmarszczki, zmniejszyć ich widoczność i pozbyć się bruzd,

 • spowolnić procesy starzenia się organizmu,

 • wygładzić cellulit i zmniejszyć widoczność rozstępów,

 • zyskać mocne, lśniące i gładkie w dotyku włosy,

 • ochronić kosmyki przed nadmiernym wypadaniem,

 • wzmocnić paznokcie i ochronić je przed kruszeniem się,

 • poprawić ruchomość stawów,

 • poprawić samopoczucie i wzmocnić odporność organizmu.

Czy kolagen do picia jest bezpieczny?

Forma płynna kolagenu jest tak samo bezpieczna, jak inne formy kolagenu. Ważne, by produkt miał przejrzysty skład, żebyś mogła jeszcze przed jego zakupem sprawdzić, czy nie zawiera substancji, na które jesteś uczulona. Alergie zwykle wywołują sztuczne dodatki. Pamiętajmy jednak, że kolagen do picia to produkt, który ma wspomóc organizm. Jego skład powinien być nie tylko bezpieczny, ale nade wszystko skuteczny.

Musimy też wiedzieć, że kolagen rybi, jak każdy inny komponent, może wywoływać pewne skutki uboczne. Długotrwała suplementacja może spowodować, że w organizmie pojawi się nadmiar białka. Aminokwasy w bardzo dużym stężeniu mogą doprowadzić m.in. do reakcji alergicznych, rozstroju żołądka czy ogólnego osłabienia. Mogą wówczas pojawić się też bóle mięśni czy nieprzyjemny zapach z ust.

Warto więc zrobić przerwę po miesiącu stosowania kolagenu do picia i poobserwować siebie. Jeśli nic się nie dzieje, z powodzeniem możemy kontynuować suplementację. Optymalny czas kuracji kolagenem powinien zakończyć się przed upływem trzech miesięcy. Wówczas z pewnością zauważymy zmiany w wyglądzie oraz samopoczuciu. Kurację można powtarzać tak często, jak tego potrzebujmy.

Podsumowanie

Kiedy w naszym organizmie brakuje kolagenu, możemy odczuwać problem z ruchomością stawów. Na skórze pojawią się zmarszczki, bruzdy, a pod oczami sińce i nieestetyczne worki. Niedobory kolagenu sprawią również, że włosy staną się matowe, kruche i słabe. Paznokcie będą się kruszyć oraz łamać.

Na szczęście wszystkich tych problemów możemy uniknąć, sięgając po kolagen do picia. Wybierajmy suplementy marki Beautamine z opatentowaną formułą Synergene™, które sprawiają, że to najlepszy kolagen do picia w swojej klasie. Do wyboru są dwie wersje produktu - Collagen Drink z kolagenem rybim oraz Vegan Collagen Drink z dużą dawką witaminy C i ekstraktami roślinnymi. Oba produkty charakteryzują się małymi cząsteczkami o maksymalnej przyswajalności, certyfikowanymi, starannie dobranymi składnikami oraz ich synergicznym działaniem. Wejdź na https://beautamine.com/ i dowiedz się więcej!

Polecane produkty

Dbamy o Twoją prywatność

Wykorzystujemy pliki cookie („ciasteczka”) do celów analitycznych, a także by dostosować stronę do Twoich preferencji. Dzięki nim możemy wyświetlać reklamy, które będą  odpowiadać Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Możesz zaakceptować wszystkie ciasteczka, klikając „Zaakceptuj wszystkie”. Jeśli chcesz samemu skonfigurować pliki cookie, naciśnij „Zarządzaj cookies”. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Pliki cookie konieczne do prawidłowego funkcjonowania strony. Nie można ich wyłączyć.
Pliki cookie dotyczące Twoich ustawień, np. wybranego przez Ciebie języka.
Pliki cookie, które gromadzą informacje na temat zachowań na stronie.
Pliki cookie, które umożliwiają wyświetlanie istotnych i interesujących z punktu widzenia użytkownika reklam.
Pliki cookie, które nie zostały jeszcze sklasyfikowane.