Kiedy Twoim włosom brakuje blasku. Kiedy są suche, matowe i masz wrażenie, że kosmyki żyją swoim życiem. Kiedy wymagają c odżywczej pielęgnacji, a maska i odżywka do włosów już nie wystarczają, skorzystaj ze znanego już w starożytności zabiegu pielęgnacyjnego. Mowa o olejowaniu włosów. Na czym polega i jak się do tego zabrać? Sprawdź!
Olejowanie włosów to naturalny zabieg pielęgnacyjny, który pomaga w relatywnie szybkim czasie przywrócić włosom zdrowy wygląd. Pokochają go szczególnie suche włosy, kosmyki pozbawione blasku, skłonne do łupieżu czy nadmiernego wypadania. Co ciekawe, olejowanie sprawdzi się przy różnej porowatości włosów. Nawilży, wzmocni, pomoże zlikwidować świąd skóry głowy i poprawi ogólną kondycję włosów.
Olejowanie włosów to nic innego jak nakładanie oleju na całej długości pasm. Sekretem takiego zabiegu jest trafne rozpoznanie porowatości włosów i dobranie do nich odpowiedniego oleju. Wówczas zabieg odżywi, wygładzi kosmyki i zamknie w ich wnętrzu wodę, dodając blasku.
Ważne są również metody olejowania włosów. Możesz wykonać olejowanie włosów na sucho lub mokro. Pierwsza metoda olejowanie włosów jest zdecydowanie łatwiejsza i częściej wybierana przez początkujące osoby. Wystarczy, byś zaaplikowała olej na suche włosy, wciskając go dłońmi w najbardziej wysuszone partie. Olej najlepiej nakładać na nieumyte włosy. Dobrze jest je przetrzymać przynajmniej 2-3 dni. Przed nałożeniem oleju wystarczy rozetrzeć kilka kropli kosmetyku na dłoniach.
Olejowanie włosów na mokro przeprowadza się podobnie. W tym wypadku olej nakładamy na wilgotne włosy. Wystarczy je zmoczyć, a następnie odcisnąć nadmiar wody w ręcznik. Wybierając ten rodzaj zabiegu olejowania włosów, pamiętaj, by zawinąć włosy w ręcznik lub czepek. Wówczas pod wpływem wydzielanego ciepła kosmyki będą jeszcze bardziej chłonęły wartości odżywcze z oleju.
Aby skutecznie olejować włosy, warto przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze wybieraj wyłącznie sprawdzone oleje. Dobrej jakości. Najlepiej nierafinowane. Przechowuj je starannie, w zaciemnionym miejscu, w ciemnej butelce. Wówczas olej zachowa swoje właściwości na dłużej. Najlepiej sięgaj po naturalny olej ze sprawdzonego źródła.
Po drugie pamiętaj, by przed zabiegiem olejowania włosy nie były świeżo umyte, ale też nie powinny być tłuste czy pokryte produktami do stylizacji. Najlepiej umyć włosy dzień wcześniej.
Po trzecie stosuj metodę na podkład nawilżający. Zwiększa ona szansę dostarczenia kosmykom głębokiego nawilżenia i zamknięcia cząsteczek wody w łusce włosa. Taki podkład możesz kupić w drogerii lub przygotować samodzielnie. Wystarczy wodę demineralizowaną wymieszać z odrobiną nawilżającej odżywki do włosów, gliceryną, sokiem z aloesu, wodą kokosową lub miodem. Miksturę przelej do butelki z atomizerem i przed zabiegiem olejowania włosów spryskaj nią kosmyki na całej długości.
Po czwarte niezależnie od metod olejowania włosów po nałożeniu oleju najlepiej owinąć włosy ręcznikiem lub założyć na głowę specjalny czepek. Ten trik będzie szczególnie pomocny przy olejowaniu na mokro. Oczywiście przed nałożeniem oleju musisz dokładnie odsączyć nadmiar wody ręcznikiem z kosmyków, ale zabezpieczenie włosów ręcznikiem sprawi, że krople wody wymieszane z tłustym olejem nie będą ściekać po plecach.
Po piąte przed olejowaniem włosów starannie je wyczesz. Rozczesane włosy lepiej będą chłonąć składniki aktywne z oleju. Poza tym unikniesz splątania pasm.
Zabieg olejowania włosów będzie skuteczny, jeśli olej dobierzesz do rodzaju swoich kosmyków. Innych właściwości odżywczych będą potrzebowały włosy niskoporowate a innych wysokoporowate. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak skutecznie olejować włosy i jak dobrać olej, zacznij od sprawdzenia, jaki rodzaj kosmyków posiadasz.
Porowatość włosów możesz łatwo sprawdzić. Wydziel jedno pasmo i spryskaj je niewielką ilością wody — najlepiej atomizerem. Jeżeli woda spływa po włosach lub osiada na nich w postaci kropelek, to znak, że masz niskoporotowate włosy. Jeśli natomiast kosmyki szybko wchłoną wodę, będziesz mieć pewność, że są wysokoporowate. Natomiast jeśli woda utrzymuje się na kosmykach przez przynajmniej minutę, a potem wsiąka, Twoje włosy są średnioporowate.
W pielęgnacji włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzą się olej kokosowy, masło shea, olej babassu, masło kakaowe, masło mango, olej rycynowy oraz olej z pestek winogron. Wszystkie te oleje warto nakładać na końcówki włosów. Są lekkie, więc nie obciążają pasm, ale za to pozostawiają na ich powierzchni ochronną warstwę.
Olejowanie włosów niskoporowatych warto wykonywać kosmetykiem w płynnej formie. Mniejsze cząsteczki oleju lepiej wchłoną się w strukturę włosa. Dlatego przed nałożeniem masła shea, kakaowego czy cupuacu, warto je rozgrzać w kąpieli wodnej.
Włosy średnioporowate są najłatwiejsze w pielęgnacji. Do ich olejowania najlepiej wykorzystać: olej z awokado, makadamia, oliwę z oliwek, olej słonecznikowy lub rzepakowy, olej z orzechów laskowych, migdałowy oraz kameliowy, a także olej lniany. Możesz również pomieszkać ze sobą 2-3 z tych olejków.
Olejowanie włosów średnioporowatych warto wykonywać, omijając nasadę oraz skórę głowy. Kosmetyk nakładaj na całej długości włosów, uwzględniając końcówki.
Włosy wysokoporowate są nierówne, lekko chropowate i szorstkie w dotyku. Elektryzują się, puszą i wyglądają na matowe. Dlatego kochają one oleje o dużych cząsteczkach, bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Olejowanie włosów wysokoporowatych możesz wykonywać przy pomocy oleju arganowego, oleju ze słodkich migdałów, olejów z wiesiołka, bawełny, kukurydzianego oraz z pestek winogron. Dobrze sprawdzi się także olej z pestek moreli i żel aloesowy.
To, jak długo będziesz trzymać olej na włosach, zależy przede wszystkim od metod olejowania oraz porowatości włosów. Olejowanie na sucho powinnaś wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Ogólnie rekomendowane jest pozostawienie oleju na włosach na minimum 30-40 minut. Raz na jakiś czas warto pozostawić olej na włosach na całą noc.
Olejowanie na mokro powinno przebiegać podobnie. Minimalny czas olejowania to 30 minut. Jednak po aplikacji kosmetyk najlepiej pozostawić na włosach na 60-120 minut. Czas kuracji powinien być również dostosowany do rodzaju włosów. Włosy farbowane lubią, by je odżywiać. Jeśli masz tylko taką możliwość, olejowanie włosów po koloryzacji wykonuj częściej — nawet co drugi dzień. Olej na włosach pozostaw przynajmniej na kilka godzin.
Nie inaczej jest w przypadku suchych włosów. Chłoną one co prawda składniki odżywcze bardzo szybko, ale im dłużej pozwolisz im działać, tym lepsze efekty osiągniesz. Po aplikacji oleju na włosy suche odczekaj przynajmniej 2-3 godziny nim go zmyjesz.
Podstawowym błędem jest zmywanie oleju delikatnym szamponem. Owszem przyda się on, ale dopiero na samym końcu zabiegu. Na początek olej trzeba dobrze zemulgować. Co to znaczy? Ano tyle, że do zmycia oleju z włosów najlepiej użyć odżywki do włosów. Po skończonym olejowaniu włosów nanieś na nie odżywkę i pozostaw na około 15 minut. Później całość zmyj szamponem i ciepłą wodą.
W tym miejscu możesz zakończyć zabieg olejowania, wysuszyć i wystylizować włosy. Ale... jeśli Twoje kosmyki mają skłonność do przetłuszczania się lub są to wyjątkowo zniszczone włosy, warto nałożyć na nie kolejną warstwę odżywki.
Pamiętaj, by przy zmywaniu oleju z włosów nie stosować szamponów z SLS. Zbyt agresywny kosmetyk spowoduje więcej szkód na powierzchni włosów niż przed zabiegiem.
Olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny, który daje naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim:
zapobiega wypadaniu włosów,
sprawia, że przesuszone włosy stają się lśniące i gładkie,
przyspiesza wzrost włosów,
pomoże odżywić skórę głowy (o tym następnym razem),
pomoże w stylizacji włosów, ułatwiając ich układanie,
ochroni kosmyki przed czynnikami atmosferycznymi,
zredukuje nadmiernie puszczenie się i elektryzowanie,
wzmocni strukturę włosów,
pozostawi głęboko nawilżone włosy,
nada pasmom sprężystości i ochroni kolor.
Olejowanie włosów to zabieg, który warto wykonywać regularnie. Szczególnie jeśli zależy Ci na świadomej pielęgnacji włosów. Naturalne oleje takie jak olej z pestek śliwki, nasion bawełny, olej jojoba czy olej arganowy nie tylko wzmocnią pielęgnację włosów, ale również sprawią, że kosmyki będą gładkie, lśniące i jedwabiste. Po dłuższym czasie zauważysz też, że olejowanie nie tylko odżywia włosy, ale również poprawia kondycję skóry głowy. Pozbędziesz się łupieżu, zredukujesz świąd i przyspieszysz porost włosów.
Kapsułki z MSM, aminokwasami, biotyną na włosy oraz szeregiem innych składników
Kapsułki z gurmarem, który pomaga zmniejszyć apetyt na słodycze.
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje
Kolagen do picia z koenzymem Q10, cynkiem i biotyną na włosy, skórę, paznokcie
Kapsułki z MSM, aminokwasami, biotyną na włosy oraz szeregiem innych składników
Kapsułki z gurmarem, który pomaga zmniejszyć apetyt na słodycze.
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje