Sucha skóra twarzy to atrybut, o którym ciężko mówić z zachwytem. Towarzyszy jej bowiem nieprzyjemne uczucie ściągania, szczególnie po oczyszczaniu.
Skóra jest sucha, gdy w warstwie rogowej naskórka brakuje lipidów – naturalnych substancji natłuszczających. Powoduje dyskomfort i napięcie. Jest szorstka w dotyku i może pękać. Sucha skóra twarzy jest matowa, a jej powierzchnia jest dość nieregularna. Mogą pojawić się na niej pękające naczynka lub nieregularności. Mocno przesuszona skóra podatna jest na powstawanie zmian ezgematycznych, które najczęściej pojawiają się na policzkach.
Musisz wiedzieć, że sucha skóra twarzy może mieć różne stadia:
sucha skóra z lekkimi pęknięciami, która może się czasami łuszczyć - jest to stan przejściowy. Zwykle znika, gdy wdrożysz odpowiednią pielęgnację;
nadmierna suchość przed atopowa – to stan, w których skóra staja się szorstka i chropowata, a na jej powierzchni widoczne są podrażnienia;
skóra bardzo sucha – występuje, gdy wcześniejsze zabiegi pielęgnacyjne były niewłaściwie lub gdy ich po prostu unikałaś. Bardzo sucha skóra twarzy charakteryzuje się wyraźnymi pęknięciami, intensywnym łuszczeniem i wyraźnym dyskomfortem, który ustępuje tylko na chwilę po nałożeniu kosmetyku.
Wbrew pozorom wiele osób ma problem z odróżnieniem skóry suchej od odwodnionej. O pierwszej z nich mówi się, że to często typ skóry objawiający się uczuciem ściągania ca twarzy spowodowany anomaliami bariery naskórkowej. Taka skóra jest cienka, porowata, zaczerwieniona. Brakuje jej wody i lipidów. A jej stan może się szybko poprawić, kiedy zastosujesz odpowiednią pielęgnację i połączysz ją z dietą nawilżająca.
Z kolei skóra odwodniona może się pojawić w każdym momencie życia i jest to zjawisko chwilowe. Może dotyczyć każdego typu skóry. Charakteryzuje się przejściowym, miejscowym ściąganiem, spowodowanym utratą wody z naskórka. Kiedy najczęściej skóra staje się odwodniona? Na przykład zimą, gdy przebywasz w ogrzewanych pomieszczeniach, a na dworze wystawiasz cerę na działanie mroźnego, wietrznego powietrza. Wówczas skóra staje się szorstka, może się łuszczyć i pojawić uczucie dyskomfortu.
Odpowiednia pielęgnacja skóry to klucz do sukcesu. Czasami jednak mimo starań cera jest sucha, pozbawiona witalności i koloru. Najczęstsze przyczyny suchej skóry to:
czynniki zewnętrzne – wiatr, mróz, niska wilgoć powietrza, ale także mocne słońce i gorące powietrze,
częste opalanie i korzystanie z solarium,
przewlekłe choroby, takie jak egzema, cukrzyca, alergie, czy choroby nerek, niedoczynność tarczycy
przyjmowanie moczopędnych lub zaburzających gospodarkę wodną w organizmie leków,
wiek – po 25. roku życia w komórkach skóry zachodzi wiele zmian, przestają produkować naturalne sebum, obniża się poziom kolagenu i elastyny,
genetyka – niekiedy sucha skóra jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania zapisanego w DNA komórek,
nieprawidłowa dieta uboga w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
Skóra może być sucha na twarzy na skutek zbyt częstego złuszczania naskórka za pomocą gruboziarnistych peelingów, nadużywania kosmetyków wysuszających (w przypadku cery trądzikowej) czy złych nawyków pielęgnacyjnych. Czasem za stan cery odpowiedzialne są źle dobrane kosmetyki oraz nadmierne stosowanie kwasów złuszczających.
Podstawą pielęgnacji suchej skóry jest jej regeneracja. Powinna samodzielnie uruchomić naturalne mechanizmy obronne. Dobrze jest więc nawilżyć skórę twarzy za pomocą naturalnych składników odżywczych – kwas hialuronowy, naturalne oleje, np. arganowy, kokosowy, z pestek moreli itp.
Właściwa pielęgnacja skóry suchej powinna rozpocząć się od głębokiego, ale delikatnego oczyszczania. W tym celu najlepiej wybrać naturalne mydła, pianki myjące lub żele do twarzy, które tworzą na skórze warstwę okluzyjną, zapobiegającą nadmiernej utracie wody. Taki kosmetyk ma za zadanie oczyścić skórę z potu, kurzu, brudu, pozostałości kosmetyków kolorowych, ale również przygotować ją do kolejnych kroków pielęgnacyjnych.
Do demakijażu z kolei najlepsze będą delikatne mleczka dedykowane skórze suchej i wrażliwej oraz płyny micelarne na bazie oleju makadamia czy naturalnych ekstraktów roślinnych. Pamiętaj, żeby nie pocierać skóry, zmywając makijaż, a przykładać płatek kosmetyczny do skóry miejsce po miejscu i takim delikatnym, stęplującym ruchem oczyszczać twarz.
Drugim ważnym krokiem jest regularne złuszczanie naskórka. Pamiętaj jednak, że nadmierne stosowanie peelingów szkodzi skórze bardziej niż ich rzadkie stosowanie. Skóra sucha najlepiej będzie się czuła, gdy złuszczanie będziesz przeprowadzać maksymalnie 2 razy w tygodniu. W tym celu wybierz peeling enzymatyczny na bazie naturalnych kwasów owocowych. Mają one zdolność rozpuszczania martwych naskórek bez zbędnego pocierania.
Skóra sucha uwielbia zabiegi, które przywracają jej równowagę. Codzienna pielęgnacja powinna więc uwzględniać stosowanie kosmetyków uzupełniających brakujące lipidy naskórka, które jednocześnie ochronią skórę suchą przed utratą wilgoci. Wybierz krem z kwasem hialuronowym, zapobiega utracie wody i zapewnia skórze naturalną ochronę. Do tego jest lekki i możesz go stosować na dzień jako baza pod makijaż.
Dobrze sprawdzą się też półtłuste, odżywcze kremy z dodatkiem masła karite, kakaowego czy witamin A i E. Suchą skórę zregenerują też kremy z wyciągiem z róży, aloesu czy owsa. Wybierając kosmetyk, sprawdzaj zawsze jego skład. Im mniej substancji pomocniczych, tym bezpieczniejszy dla wrażliwej cery.
Sucha skóra wymaga też natłuszczenia. Najlepiej w tej roli sprawdzają się kosmetyki z emolientami, które dostarczają cennych lipidów, uszczelniając przestrzenie międzykomórkowe. Możesz sięgnąć również po naturalne oleje. Na przykład olej z awokado świetnie natłuszcza skórę. Dobrym wyborem będą też kremy z olejkiem lnianym, oliwą z oliwek czy olejem arganowym.
Sucha skóra od czasu do czasu potrzebuje też intensywnej regeneracji. Składników odżywczych, które wnikają do głębszych warstw skóry. W tym celu regularnie stosuj odżywcze maseczki do twarzy. Mogą to być domowe kosmetyki na bazie olejku jojoba, olejków z róży czy melisy, do których dołączysz kosmetyczne glinki (np. białą) albo gotowe maski do cery suchej z dodatkiem kiełków pszenicy bądź makadamia. Taki kosmetyk regeneruje, odżywia głębokie warstwy skóry, a do tego łagodzi podrażnienia i opóźnia procesy starzenia.
Pamiętaj też o stosowaniu głęboko nawilżających serów do twarzy. Świetne będzie serum na bazie naturalnego oleju, np. ze słodkich migdałów. Odbuduje ono płaszcz lipidowy, zmiękczy naskórek oraz przywróci poziom odpowiedniego nawilżenia. Serum do twarzy zniweluje uczucie ściągnięcia i chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, wzmacniając jej naturalne mechanizmy obronne.
Do codziennej pielęgnacji suchej skóry możesz włączyć też hydrolaty różane, lawendowe, z kwiatów lipy, melisy, neroli czy oczaru wirginijskiego. To naturalne produkty o silnych właściwościach odżywczych. Możesz je stosować jako mgiełkę nawilżającą jeszcze przed nałożeniem kremu czy serum, ale również jako tonik po zdjęciu maseczki.
O kondycję skóry zadbasz również, stosując odpowiednią dietę. Pamiętaj przede wszystkim o nawodnieniu. Pij minimum 2 litry płynów dziennie. Najlepiej, żeby to była woda mineralna, która doskonale nawilży skórę od środka i wzbogaci organizm o wapń i magnez.
Wzmacniaj swoją skórę od środka, dostarczając jej kwasów omega. Jedz tłuste ryby, oleje roślinne i oliwę z oliwek. Kwasy nienasycone są barierą ochronną i budulcem naskórka. Chronią przed promieniowaniem słonecznym oraz zapobiegają nadmiernej utracie wody. Koniecznie do swojego jadłospisu włącz siemię lniane. Pomoże nawilżyć skórę i uporać się z atopowym zapaleniem.
Pamiętaj również o witaminie C. To naturalny antyoksydant, który ochroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Opóźni starzenie się komórek, a jednocześnie zadba o naturalną syntezę kolagenu odpowiedzialnego za dobrą kondycję skóry. Jedz także produkty bogate w:
biotynę – mięso, jaja, orzechy,
witaminę B6 – nasiona słonecznika, nasiona strączkowe, orzechy, banany, awokado,
niacynę – otręby pszenne, drożdże, migdały, ziemniaki.
Skóra sucha wymaga odpowiedniego nawilżenia i odżywienia. Ale jeśli nie będziesz przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacyjnych, to żaden kosmetyk nie pomoże przywrócić jej równowagi. Dlatego pamiętaj o odpowiednim odżywianiu, nawadnianiu organizmu oraz codziennych rytuałach. Z suchą skórą naprawdę można się zaprzyjaźnić!
Kapsułki z MSM, aminokwasami, biotyną na włosy oraz szeregiem innych składników
Kapsułki z gurmarem, który pomaga zmniejszyć apetyt na słodycze.
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje
Kolagen do picia z koenzymem Q10, cynkiem i biotyną na włosy, skórę, paznokcie
Kapsułki z MSM, aminokwasami, biotyną na włosy oraz szeregiem innych składników
Kapsułki z gurmarem, który pomaga zmniejszyć apetyt na słodycze.
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje
Wymienna silikonowa słomka z nakrętką do bidonu na ciepłe i zimne napoje